Doplňky spacáků

Je samozřejmě důležité, abyste byli při vašich toulkách přírodou v suchu a v teple. A taky abyste se s vaším spacákem moc nenadřeli a mohli ho pohodlně skladovat. Je však taky důležité si takové chvíle zpříjemnit. Proto vybírejte z naší kategorie doplňku a příslušenství.

Jak vybrat ten správný spací pytel (spacák)?

Spací pytle chcete-li spacáky jsou jednou z nejdůležitějších součástí výstroje každého milovníka přírody. Přenášejí do nových prostředí kousek domova a jsou důležitým článkem při čerpání sil do příštího dne. Když se totiž člověk dobře nevyspí, třese se zimou a je mokrý, může se i krásná vícedenní turistická procházka proměnit na utrpení, boj s časem a prosby aby se už konečně výlet skončil. Naštěstí dnešní trh nabízí široký výběr spacích pytlů a je tedy z čeho vybírat.

Při výběru vhodného spacáku je třeba zohlednit zejména tato kritéria:

1. tepelný rozsah spacího pytle - každý spacák je určen do určitého ročního období. Jsou spacáky letní, spacáky zimní, jarní až podzimní. Orientovat se v nich dá i podle teplotního rozsahu (komfort / optimal / extrém), avšak vždy je lepší mít spacák teplejší.

2. porovnání ceny a kvality spacáku - je třeba se rozhodnout, kolik do spacáku investujete, někdy hraje důležitou roli i hmotnost a také objem spacáku po jeho sbalení a skompresování

3. peří nebo syntetika - péřové spacáky mají využití převážně v suchých zimách. Jsou plněné husím peřím, které výborně hřeje. Při vysoké vlhkosti ale peří ztratí svůj objem i vynikající tepelné vlastnosti. Spacáky se syntetickou náplní každoročně ve svém vývoji postupují a pomalu se přibližují i k tepelným vlastnostem pérových spacáků (stále však tepelně nejsou na jejich úrovni). Jejich nespornou výhodou jsou nízké nároky na jejich ošetřování - dlouhodobá stálost vlastností materiálu i po vyprání, rychlejší schnutí než u péřáků. Na rozdíl od péřových spacáků jsou vhodné i pro alergiky.

4. velikost spacáku - ideální teplotní stav nastane, pokud svým tělem člověk vyplní celý spací pytel a má v něm ještě i přiměřenou volnost pohybu. Jednoduše na příkladu řečeno, že pokud mám 165 cm, nebudu si kupovat spacák s délkou 220 cm, proto že ho moje tělo spací pytel "nevytopí".

5. vnitřní stahovací límec spacího pytle - je důležitý zejména u spacáků mumiového typu určených především do chladnějších nocí

6. zip spacáku - kvalita zipu je velmi důležitá, je totiž zbytečné mít spacák s komfortem do -20 ° C pokud nemáme funkční zip. Vhodné jsou kvalitnější značkové zipy. Také je důležité aby byl zip zevnitř chráněn podšívkou - zlepšuje to izolační vlastnosti spacáku a zip nechladí. Některé spacáky mají zipy snímatelné z obou stran - jejich výhodou je použití v létě (pokud mi je teplo, dá se zvlášť odvětrávat spodní část spacáku).

7. Kompresní obal spacáku - snižuje objem, zvětšuje volný prostor v batohu.

Kvalitní spacáky nakupujte výhodně u outdoorových odborníků na www.sportilo.cz.

Doplňky spacáků - značky


0 ks zboží: 0 Kč