Expediční batohy

Objem expedičních batohů se může pohybovat až na úrovni 100 litrů. Takové množství volného prostoru využijí především vášniví horolezci či turisti, kteří se vydávají na dlouhý pobyt v přírodě či na horách. Při využití expedičního batohu je velmi málo pravděpodobné, že se dostanete do situace, kdy vám bude v batohu chybět volné místo. Expediční batohy jsou vyráběny z velmi kvalitních materiálů, které vydrží i ty nejnáročnější podmínky a nešetrné zacházení. Samozřejmostí je kvalitní zádový systém, který je doplněn duralovými tyčemi pro zkvalitnění stavby batohu.

Turistické batohy a jejich využití

Každá outdoorová aktivita vyžaduje množství pomůcek k ní určených. Na přenášení jídla, pití, oblečení či jiných nezbytností nám nejlépe poslouží batohy. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství různých typů konstruovaných dle jejich využití jako např. cyklobatohy, horolezecké batohy, expediční batohy, aj. Pojďme si tedy představit ty, které nejvíce využijeme při kratších výšlapech – batohy turistické.
Pořízení batohu není vůbec levná záležitost. Řádově se jejich cena pohybuje v stovkách až tisících korun, proto před vstupem do prodejny je potřeba mít jasno, co se od batohu očekává. V následujících několika odstavcích si představíme základní parametry, podle kterých vybírat.
Velikost batohů se udává v jednotkách objemu – v litrech. Čím více litrů batoh má, tím větší je jeho úložný prostor a tím více věcí se nám do něj vleze. Nabídka velikostí je značně rozsáhlá, nejmenší batohy se pohybují kolem dvaceti litrů, které nám budou sloužit převážně jako zásobárna potravin a nápojů, největší mohou mít i více než 50 litrů, do kterých se nám vleze kromě základních věcí například i spacák v případě přespávání. U některých typů můžete najít i takzvanou „nástavnou kapsu“, která velikost batohu zvětší v řádu několika litrů.
Stejně jako u spacáků či stanů zajímá každého turistu hmotnost jeho batohu, jelikož v případě přetížení výbavy se z dobrodružného výletu stává noční můra, na kterou negativně vzpomíná s bolestí zad. Informaci o váze batohu najdete na štítku či se zeptejte prodavače, který Vám ji určitě sdělí. Nejlehčí batohy na trhu jsou pojmenovány jako „ultralehké batohy“, které ale z důvodu menší nosnosti obvykle mívají i menší životnost.
Kvalita materiálu, ze kterého jsou batohy vyrobeny, je přímo úměrná jeho životnosti. Tkanina by měla být pevná, odolná proti oděru i protržení a ošetřena zátěrem. Tento zátěr nám zajistí odolnost vůči vodě a vyšší ohebnost látky. S tkaninou jde ruku v ruce způsob ušití batohu, zvýšenou pozornost věnujme především švům. Jednotlivé kusy látky by měly být sešity speciální nití, u aktivit náročných na propustnost vody jsou svařované. O vyšší nepromokavost se postarají kvalitní zátěry (ty nejkvalitnější jsou na polyuretanové bázi). K dostání je množství pláštěnek určených přímo na batohy, některé ji dokonce mají i integrovanou buďto ve spodní či vrchní kapsičce. Největší nároky jsou kladeny na dno batohu, jelikož se může stát, že jej nedopatřením odložíme na mokrý, nečistý či ostrý povrch. Dbáme tedy na pogumování, omyvatelnost a dostatečnou pevnost dna.
Mysleme na to, že batoh míváme často na zádech celý den s těžkým nákladem. Abychom ihned po skončení túry nemuseli vyhledat nejbližšího maséra, který nám přetažené zádové a krční svalstvo trochu uklidní, musí batoh mít kvalitní nosnou konstrukci. Typů konstrukcí je několik, důležité je mít na paměti, aby nám bylo nošení batohu pohodlné, což znamená správné rozložení váhy. Větší část by měla spočívat na našich bedrech stažených bederním pásem. Ještě pohodlnějšího rozložení docílíme nastavením tzv. balančních pásů, které nám zajišťují batoh v oblasti ramen. Zádové systémy máme buďto fixní či nastavitelné (můžeme měnit velikost zad podle výšky osoby, která batoh ponese). Dostatečně měkká výztuha s dobře provedeným odvětráváním je dalším faktorem ovlivňujícím náš pocit z nošení batohu.
K batohům také neodmyslitelně patří různé doplňky – nejdříve bych upozornil na víko, které chrání hlavní komoru batohu před pronikáním vody, dále možnost rozdělení vnitřního prostoru na buďto na hlavní komoru (oceníme vstup ze spodní strany pro věci uložené na dně) nebo na dvě komory, dále množství kapes či úchyty na karimatky, turistické hole, atd.

Expediční batohy - značky


0 ks zboží: 0 Kč