Pěnové karimatky

Pěnové karimatky stále patří mezi klasiku na trhu karimatek. Mezi jejich hlavní přednost patří rozhodně jejich velmi nízká váha. Skladovatelnost není tak komfortní, jako u samonafukovacích karimatek, i přesto se nejedná o žádný zásadní problém; pěnovku jednoduše srolujete a připnete na batoh. Vyrábí se v různých barvách a tloušťkách, v závislosti na aktivitě, pro kterou jsou určeny.

Jak vybrat ty správné karimatky!

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky čili samonafukovačky patří k tomu nejlepšímu, co je pro nocování v přírodě k dispozici. Karimatky v sobě spojují výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací. Speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry je uzavřen do neprodyšného obalu z houževnaté vrstvené tkaniny nebo fólie. Povrch z upravené tkaniny je pevný, odolný, často s protiskluzovou úpravou, ale bohužel je těžší. Vyrábí se také podložky s povrchem z fólie, která je lehčí, ale více náchylná na poškození a jsou více kluzké.

U samonafukovací karimatek mohou být značné rozdíly v kvalitě. Nesmí propouštět vzduch tkaninou ani ventilem - hodně může napovědět záruční doba, kde platí čím déle tím lépe. Vyráběné tloušťky samonafukovaček se pohybují od 20 do 75 mm. Nejsilnější nabízejí skutečný komfort, pochopitelně za cenu vyšší hmotnosti. Do zimních podmínek jsou pak vhodnější od tloušťky 35 mm. Při dlouhodobém používání v zimních podmínkách však dochází k zamrzání vlhkosti z lidského dechu uvnitř matrace.

Samonafukovací karimatky se skladují v rozložené poloze s otevřeným ventilem, což také umožňuje odpaření vlhkosti, která se při dofukování ústy do matrace dostává. Výhodami samonafukovaček jsou především výborné izolační vlastnosti a vysoký komfort, dobrá sbalitelnost s přijatelnou hmotností. K nevýhodám lze počítat vyšší cenu a možnost selhání jako u nafukovacích matrací. Možnost poškození je však při používání ve stanu malá a poškození je možné opravit.

Kvalitní pěnové karimatky

Nejčastěji se můžeme setkat s karimatkami z materiálu na bázi polyethylenu (PE). Tyto karimatky bývají ještě dále vylepšovány v detailech. Jedna strana může být potažena vodě nepropustné fólií, kterou pak pokládáme karimatku na zem. Některé pěnové karimatky jsou potaženy stříbrnou či zlatou reflexní vrstvou, ale tepelné účinky těchto vrstev jsou zanedbatelné a lépe poslouží jako ochrana před vlhkem.

Nejrozšířenější skupina karimatek je vyrobena z pěnové hmoty, která má díky uzavřenému vzduchu ve svých pórech dobré pěnové karimatky tepelně izolační vlastnosti. Jsou lehké, praktické a snesou i drsné zacházení. Navíc několik škrábanců a děr neubere jejich dobrým izolačním vlastnostem. Dají se koupit v různých tloušťkách a možná si vybrat z mnoha barev a vzorů. Izolační schopnost těchto karimatek je dána především jejich tloušťkou.

Do zimních či horských podmínek by měla být podložka silná minimálně 12 mm, ale spíše více. Nevýhodou je však problém s neskladností a to především u silnějších podložek.

Nafukovací matrace

Odlehčené a rozměrově minimalizované nafukovací matrace slouží sice velmi dobře, ale jejich životnost může být problematická. Zničit je mohou nejen ostré předměty a rozpálené vařiče, ale i sluníčko. Natvrdo nafouknutá matrace může v teple nakynout příliš a pak povolit ve svárech.

Dobré Nafukovačky mají šest až osm samostatných komor, a tak při proražení jedné ještě nejsme úplně ztraceni. Výhodou je velmi dobrá sbalitelnost a přijatelná hmotnost mezi 0,4 až 0,8 kg. Díky své tloušťce nafukovací matrace velmi dobře vyrovnávají nerovnosti a jsou ideální do mokra. Nevýhodou je pracné nafukování a vyfukování a také možnost poškození. Příliš dobrá není ani tepelná izolace od studené země. Jsou však ideální do mokrého prostředí.

Kvalitní karimatky nakupujte výhodně u odborníků s osobní zkušeností a dokonalou znalostí outdoorové vybavení na www.sportilo.cz.

Pěnové karimatky - značky


0 ks zboží: 0 Kč