Rodinné stany

Rodinné stany jsou určeny zejména pro delší pobyt v přírodě. Aktuálně nabízíme rodinné stany značek Husky, Pinguin, Coleman, Trimm a Jurek. Předností rodinných stanů je rozhodně jejich velikost. Rodinný stan musí být dostatečně prostorný. Standardně pro 4 a více osob. Součástí rodinného stanu je také předsíň, která může být využívána jako skladovací prostor, kuchyňka či společenská místnost. Konstrukce je navržena tak, aby měl dospělý člověk možnost vzpřímeně stát. Dalším typickým znakem rodinných stanů mohou být oddělené ložnice, které zajišťují soukromí pro páry. Jedinou nevýhodou může být vyšší hmotnost, ale ani toto však není problém, naši prodejci vám rádi pomohou s výběrem toho pravého stanu pro vaši rodinu.

Jak vybrat ten správný stan?

Potřebujete kvalitní stan vhodný pro vaše potřeby? Na trhu je několik základních tvarů stanů a jejich mutací. Klasické Áčka a jehlan jsou vhodné pro podsady, ale ne na výpravy. Dnes jsou u nás nejprodávanějším tvarem stany typu kopule (iglú), trochu méně stany typu tunel. U stanu kopule je výhodou dobré využití prostoru a její samonosnost. Dobře se staví, je lehká a není ji nezbytně nutné ukotvit, což oceníte při tvrdším podkladu. Pokud se jí konstrukce kříži v několika bodech, říkáme, že je geodetická. Geodetická kopule je již určena do expedičních podmínek a bývá zpravidla dražší. Co se týče základních rozměrů vnitřního stanu, počítejte s tím, že jeden nocležník zabere tak 60 cm na šířku a na délku cca o 25 cm více než je výška jeho postavy. Co se týče výšky, ve stanu byste se měli v pohodě posadit.

Konstrukce stanu (tyčky) bývá většinou z laminátu nebo z duralu. Dural je lehčí, pevnější, ale i dražší. Na tropiko se používají syntetické tkaniny s vrstvou polyuretanu (PU) nebo silikonu. Nejcitlivější místa tropika jsou švy. Ty musí být přelepeny ochrannou páskou. Kapka letící rychlostí 80-90 km / hod vyvine na tropiko tlak odpovídající 2000 mm vodního sloupce. Proto bychom měli vyhledávat stany s minimálně takovým sloupcem na tropiku. Mnohem vyšší vodní sloupec musí mít podlaha vnitřního stanu. 80 kg vážící člověk vyvine při pokleku tlak 1 atmosféry, což je 10 000 mm vodního sloupce. Třeba na to pamatovat, ale ať vás to neomezuje. Vodní sloupec 6000 mm je dostatečný pro většinu skautských výprav. Materiál podlahy stanu by měl být polyester nebo polyamid. Vrstvený polyethylen, který se používá při hypermarketových stanech a vypadá jako plastová fólie tkaná z tenkých pásků, má nízkou životnost, odolnost vůči vodě a vysokou váhu. Pokud na staně nejsou vypsány hodnoty vodních sloupců, raději se mu vyhněte. Barva vnějšího pláště stanu je také důležitá. Pod světlým tropiko budete mít ve stanu více světla a budete se cítit lépe za ošklivého počasí.

Při výběru stanu je třeba myslet i na uložení batohů a špinavých bot. Za tímto účelem se perfektně hodí předsíňka. Navíc, během deště se díky předsíňce dá vnitřní stan větrat bez toho, že by vám do něj napršalo. Stany pro více osob bývají vybaveny dvěma vchody. Velkou výhodou těchto stanů je, že se dají výborně odvětrat. K odvětrání a komfortu během horkých nocí slouží síťka na vchodech do vnitřního stanu. Pozornost je třeba věnovat i úložným prostorům na drobnosti. Běžné bývají kapsy a velmi praktická je síťová polička ve vnitřním stanu. Při výběru myslete i na váhu celého stanu. Kvalitní stany nakupujte výhodně u outdoorových odborníků na www.sportilo.cz.

Rodinné stany - značky


0 ks zboží: 0 Kč